Dünyanın tekstil başkenti Denizli olacak

Denizli Tekstil - Dünyanın tekstil başkenti Denizli olacak

Türkiye'de üretilen her 10 havlu ve bornozdan 8'ini üreten, çarşaf ve nevresimin yüzde 50'sini üreten Denizli, 2011 yılında yapılan tasarımlar, ortaya çıkarılan renklerle ev tekstili konusunda dünyanın başkenti olmada iddialı.

 

Yeni yılda moda ve tasarımla Ar-Ge çalışmalarına daha da ağırlık verecek olan Denizlili tekstil firmaları, dünya ev tekstil pazarında gücünü daha da artırmak için inovatif ürünlere ağırlık veriyor.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, moda ve tasarımın gelişmesiyle tekstilin önünün açılacağını belirterek, ''Türkiye'de tekstil bir evre içerisinde, kabuk değiştiriyor. Artık inovatif ürünler yapıyoruz. Ar-Ge'ye çok önem veriyoruz. Genç tasarımcıların ev tekstiline de yönelmesiyle ev tekstili konusunda bir moda sektörü oluşturarak Denizli'yi ev tekstilinde bir moda kenti haline getireceğiz'' dedi.

Denizli'yi ev tekstili konusunda dünyanın başkenti konumuna taşımak istediklerini vurgulayan Kocasert, ''Biz her geçen gün renklerle, tasarımlarla, desenlerle bu konuda moda yaratıp bir akım estirerek yılın renklerini, desenlerini biz belirlemek istiyoruz. Dünyanın gözünü alamayacağı tablo güzelliğinde ürünleri ortaya çıkararak adımızdan daha sık söz ettireceğiz. İnsanlar ev tekstilinde Denizli'de üretilen ürünleri arar hale gelecek'' diye konuştu.

Dünya genelinde yapılan bütün tekstil fuarlarına katılmaya çalıştıklarını ifade eden Kocasert, fuarların yeni ürünlerin ve yeni pazarların keşfedilmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Heimtextil 2011 Fuarı'na Denizli'den 40 firmanın katılacağını bildiren Kocasert, ''Denizli bu fuara ciddi bir katılım yapıyor, geçen yıl 37 firmayla katılmıştık. Bu yıl 40 firmayla ilimizi temsil edeceğiz. Dünyanın en güzel havlu ve bornozlarını biz orada sergileyeceğiz. Fuarda ciddi ihracat bağlantıları da gerçekleştireceğiz'' şeklinde konuştu.

2010 yılının pamuk ve iplik fiyatları açısından çok hareketli geçtiğini ifade eden Kocasert, 2010 yılında ihracatta olumlu gelişmelerin yaşandığını, gelişmelerin 2011 yılında da devam edeceği düşüncesinde olduklarını belirtti.

 

Kaynak : www.haberaktuel.comShare |


Haber Tarihi : 01.01.2011
<< Geri