‘Ne Cin, nede Hindistan Türk tekstilini bitiremedi’

Denizli Tekstil - ‘Ne Cin, nede Hindistan Türk tekstilini bitiremedi’

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı ve Evteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, yaşanan krize ve sıkıntılara rağmen Cin ve Hindistan’ın Türk tekstilini bitiremediğini söyledi.

 

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı ve Evteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, yaşanan krize ve sıkıntılara rağmen Cin ve Hindistan’ın Türk tekstilini bitiremediğini söyledi. DETGİS Başkanı İsa Dal, “Ucuz ve kalitesiz yaptıkları ürünlerle dünyaya nam salmış Cin ve Hindistan, tüm ülkeleri derinden etkileyen ağır kriz ortamında bile kaliteden ödün vermeden üretimine devam eden Türk Tekstilini bitiremedi. Biz bu krizden Türk tekstili yara almış olsa da, dünya da yerini daha da güçlendirerek çıktık” dedi. Geçtiğimiz ay Anemon Otel’de Denizli’de ilk kez iki gün boyunca devam eden ‘Moda ve Tasarım Günleri’ni organize ederek dikkatleri üzerine çeken DETGİS, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Moda Tasarım Bölümü Öğrencilerine yönelik, “DETGİS, PAÜ Moda ve Tasarımla Buluşuyor” konulu panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Anjea Designers Store Sahibi Vildan Çaputçu, Modern Tekstil Sahibi Turgut Tosunoğlu’da katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan DEGİS Başkanı İsa Dal, “Bu panelde temel hedef, öğrenciler ile sanayicilerin karşılıklı beklentilerini dile getirmek ve bu konuda atılabilecek somut adımları ortaya koymaktır. Planlanan bir dizi etkinliğin en önemli adımlarından biri olan bu panel sonucunda, somut saha çalışmaların ortaya çıkacağı ve sanayideki “ara eleman” sorununun çözümüne önemli katkıda bulunacağına inanıyoruz. Böylelikle öğrencilerin eğitimine emek veren hocaların ve ailelerin, bu emeklerin boşa harcanmadığını ve sanayicinin de öğrencilerine sahip çıktığını göstermiş olacağız. Öğrencilerin, eğitim hayatına atılmaları yetmez, aynı anda sahada çalışma hayatına atılması şart, yoksa mezun olup işverenin kapısını çaldığında kimse karşılamayabilir. DETGİS olarak Eylül sonunda Denizli’de yapacağımız 2. Sektörel iş günleri fuarında, 300 e yakın desen ve tasarımın katılacağı bir yarışma düzenleyeceğiz. Denizli den “Moda ve Marka” sesinin daha gür yükseleceğine hepimiz şahit olacağız” dedi.

 

Genlerimizde tekstil var

Denizli’nin çevresinde bulunan antik şehirlerde yapılan kazılarda dokuma ve tekstil ile ilgili bulguların çıktığını vurgulayan Modern Tekstil Sahibi Turgut Tosunoğlu’da, “Denizli’de tekstil dün başlamadı. Tekstil bizim genlerimizde var. Dedelerimiz dedelerinden tekstili öğrendi bize de öğretti. Yüzyıllara dayanan tekstil ve konfeksiyon alt yapımız var. Bu alt yapı öğrencilerimize de ışık olmalı. Ancak ben bazı sorunların var olduğunu düşünüyorum. Özellikle eğitim kurumları arasındaki koordinasyon eksikliği bir kirliliğe yol açıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK kurumları neden bir araya gelemiyor ? Bu kurumları koordine edecek bir üst kurum neden yok ? Ortada mağdur olan sonuçta öğrenci ve kalifiye iş gücü, ara eleman desteğini bulamayan işveren oluyor. Yaptığımız toplantılarda bu sorunları dile getiriyoruz. Tekstilde varlığımızı sürdürmek için kaliteli üretimden vazgeçmeden devam etmek için yetişmiş ara elaman gücüne büyük ihtiyacımız var” dedi. Yıllarca başka yerlerde çalışmasının ardından kendi işyerini açarak üretime katıldığını ifade eden Anjea Designers Store Sahibi Vildan Çaputçu’da, “Moda tasarım konusunda ilerleyebilmek için farklı düşünmeyi öğrenmeliyiz. Vizyonumuzu genişletmek için tasarım alanındaki tüm verileri takip etmeliyiz. Bir koleksiyon hazırlama aşamasında mutlaka ve mutlaka hikayemiz ve bu hikayeyi bütünleyen donelerimiz olması gerekir. Bu bir bütündür. Bütünün herhangi bir parçası eksik olursa sağlıklı bir sonuca ulaşamayız. Geleceğin modacılarına ve tasarımcılarına önerim, bu işi ne kadar ciddiye alırlarsa ve ne kadar severlerse o kadar kısa sürede yol kat edilir. Yaptığımız işi önce kendimiz beğenmeliyiz. Yeniliklere ve eleştiriye açık olmalıyız. Kendimizi de günün şartlarına göre sürekli yenilemeliyiz. Başarı sürekli yenilenmeyle ve hareketle gelir. Masa başında oturarak bir yere varılmaz” dedi.

 

Haber Kaynağı: Mutlu Haber


Share |


Haber Tarihi : 01.01.2011
<< Geri