DENİZLİ'NİN İHRACAT ARTIŞI TÜRKİYE'Yİ İKİYE KATLADI

Denizli Tekstil - DENİZLİ'NİN İHRACAT ARTIŞI TÜRKİYE'Yİ İKİYE KATLADI

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, ilin ihracatının 2010 yılında 2 milyar 144 milyon dolara çıktığını, bu yüzde 23'lük artışın Türkiye genelini ikiye katladığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Denizli'nin, 2010 yılında Kocaeli'nden sonra ihracat artışında ikinci sırada olduğunu vurgulayan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, bu yükselişi sanayicilerin yeni pazarlara yönelmesine bağladı.

Kocasert, yönetim kurulu üyeleriyle DENİB binasında düzenlediği basın toplantısında 2010 ihracat rakamlarını değerlendirdi. Geçen yıla tereddütlerle başlandığını hatırlatan Süleyman Kocasert, "İlk çeyrekte endişelerimiz gitti. Ülkemiz, hedeflerini gerçekleştirdi. Türkiye, Çin'le beraber dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. İki çeyrek üst üste iki haneli büyüme rakamına ulaştı. 107 milyar dolarlık ihracat hedefi, 115 milyara çıkarıldı. Avrupa Birliği ve ABD'nin krizin etkilerini tamamen silemediği, Yunanistan başta olmak üzere Macaristan ve İrlanda gibi ülkelerin önemli sıkıntılar yaşadığı bir yılda ülkemizin dünyada parlayan yıldız olması ve ekonomi otoritelerin dikkatini çekmesi önemli bir başarıdır" dedi.

DENİB olarak 2010 yılında hiç gidilmeyen pazarlara gittiklerini ifade eden Kocasert, "Estonya, Finlandiya ve Kuzey Avrupa ülkelerine ticari heyetler düzenledik. Arjantin, Şili ve Brezilya gibi dünyanın en uzak köşelerine gittik. Klasik Avrupa pazarının dışına çıkarak meyvelerini topladık ancak bunlar yeterli değil. Ayak basmadığımız daha çok yer var. Vizelerin kalkması ve THY'nin bütün dünyaya uçuş sayısının artmasıyla hiç bilinmeyen pazarlara yöneldik" diye konuştu.

İhracatçının yıllardır gündemde tuttuğu düşük kur ve yüksek faiz politikasının değiştirilmesi gerektiğine Merkez Bankası ve hükümetin de ikna olduğunu vurgulayan DENİB Başkanı, Kocasert "Bu önemli bir gelişmedir. Zira Türkiye, kronik olarak cari ve dış ticaret açığı veren
bir ülke. Enerjide dışa bağımlılığımız, bunda en büyük etken. Cari açığımızı makul düzeylere çekmenin en etkin yöntemi ise ihracatımızı ithalatımızdan daha hızlı arttırmayı başarmaktır.
Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte kurlardaki yukarı hareket devam ederse olumlu etkisi
önce üretime, sonra ihracata, istihdama ve cari dengeye yansıyacaktır" dedi.

AB ve ABD'nin ekonomilerinin 2011 yılında krizden tamamen çıkacağına dair beklenti olmadığının da altını çizen Kocasert, "Dolayısıyla ana ihracat pazarlarımızın daralması ihtimalini göz ardı edemeyiz. Yeni pazar arayışlarımızı devam ettirmeliyiz. 2010 yılında yeni ihracat pazarlarındaki performansa dikkat çekmek istiyorum. Irak, beşinci büyük pazarımız oldu. Arjantin'e ihracat yüzde 143 arttı. Brezilya'ya yüzde 56, Çin'e yüzde 43, Rusya'ya yüzde 41 artışlar oldu. Yeni yılda, yeni ihracat pazarlarımızdaki derinleşmeyi devam ettirmek mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

TİM verilerine göre Denizli'nin 2 milyar 144 milyon dolarlık ihracata imza attığını dile getiren Süleyman Kocasert, şunları kaydetti "Bu da yüzde 23'lük artışa karşılık geliyor. Ülke ihracatındaki artışın yüzde 11,3 olarak gerçekleştiği bir ortamda Denizli'nin ortalamanın üzerinde olması önemli bir başarıdır. Ülke ihracatındaki payımız, yüzde 1,79'dan 1,91'e yükseldi. Kısa vadede hedefimiz, ülke ihracatından yüzde 2 pay almak. Birliğimizin DENİB'e dönüşmesinin ardından, diğer sektörlerden yapılan ihracatı da kayda almaya başladık. Tekstil ve konfeksiyonun DENİB tarafından kayda alınan ihracattaki payı, sene sonu itibariyle yüzde 79 oldu. Bu yıl ihracat kompozisyonumuzun daha da çeşitleneceğini şimdiden söylemek mümkün"

Kocasert, Denizlili ihracatçıların bu yıl Almanya'da yapılacak Heimtextil Fuarı'nda 38 stant açacağını, 300'den fazla Denizlili işadamı ve profesyonelin de fuarı gezeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Kocasert ayrıca Denizli'den fuara katılan firmaların, stantlarında "Made in Denizli" logosuna yer vereceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak : Denizlihaber.comShare |


Haber Tarihi : 05.01.2011
<< Geri