“İHRACATTA YENİ REKOR, YAKIN PAZARLARLA KIRILIR”

Denizli Tekstil - “İHRACATTA YENİ REKOR, YAKIN PAZARLARLA KIRILIR”

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, ihracattaki yeni rekorun yakın pazarlarla kırılacağını belirterek ''Gelişmekte olan Irak, Suriye ve Rusya pazarları, ihracattaki başarımızı tetikliyor'' dedi.

 

Kocasert, yaptığı açıklamada, Denizli ihracatçılarının, özellikle moda tasarım ağırlıklı kaliteli ürünlerle yeni pazarlara yöneldiğini, Finlandiya, Estonya, Kanada, Güney Amerika gibi birçok pazarda Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil ettiklerini söyledi.

 

DENİZLİ İHRACATI YÜZDE 23 ARTTI

 

Almanya ekonomisinin toparlanmasının ihracatın artmasında büyük rol oynadığını ifade eden Kocasert, ''Gelişmekte olan pazarlar Irak, Suriye, Rusya da ihracattaki başarımızı tetikliyor. Denizli 1,7-1,8 milyar dolarlardan 2,1 milyar dolarların üzerine çıkmayı başardı. Türkiye ihracatı yüzde 11-12'lerde artarken Denizli ihracatı yüzde 23'lük bir artış gösterdi. Türkiye ortalamasının nerede ise iki katı ama bu bizi herhangi bir rehavete sokmayacak. 2011 yılında hedeflerimizi revize ettik, tekrar gözden geçirdik'' dedi.

 

HEDEF 2.5 MİLYAR DOLARI AŞMAK

 

2012, 2013 yıllarının ihracat planlarını şimdiden ortaya çıkardıklarını dile getiren Kocasert, ''2011 yılı içerisinde Türkiye ihracatından yüzde 2 pay alabilmenin mücadelesini vereceğiz. 2011 yılında ihracat hedefimiz 2,5 milyar doları aşmak. Bunun için de hiç katılmadığımız fuarlara katılmaya başlayacağız. İnnovasyona çok önem vereceğiz, Ar-Ge departmanlarının gelişmesini destekleyeceğiz. Ortadoğu, Yakındoğu ve Afrika kıtası ile ilişkilerimizi artıracağız'' diye konuştu.

 

Kaynak : www.denizlihaber.comShare |


Haber Tarihi : 11.01.2011
<< Geri