KOCASERT “DENİZLİ İHRACATTA DÜNYA LİDERİ”

Denizli Tekstil - KOCASERT “DENİZLİ İHRACATTA DÜNYA LİDERİ”

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli'nin ihracat açısından dünyanın önde gelen kentlerinden biri olduğunu belirterek, "Geleneksel pazarların dışına çıkıp haritada yerini bile zor göstereceğimiz ülkelere ihracat yapmaya başladık" dedi.

Kocasert, yaptığı açıklamada, uluslararası rekabetin son 6 yıl içerisinde farklı boyutlara taşınmaya başladığını ifade etti. İhracatta rakip olarak ortaya çıkan Çin'in günümüzde Türkiye için iyi ve büyük bir pazar konumuna geldiğini belirten Kocasert, "Son bir yıldır Çin aynı zamanda bir pazar. Dünyanın en büyük pazarlarından bir tanesi. Çin gibi bir ülkede insanlar sürekli pirinç yiyerek, bisiklete binerek hayatlarını sürdüremezler. Artık onlar da yeni ayakkabılar, tişörtler, plazmalar ve otomobiller istemeye başladılar. Bu da Çin'i dünyadaki en cazip pazarlardan biri haline getirdi" dedi.

Denizlili ihracatçıların dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayan Kocasert, Türkiye ihracatının yüzde 12 civarında bir artış gösterirken, Denizli'de bu rakamın yüzde 23'leri bulduğunu söyledi. Denizli'nin Türkiye ihracat ortalamasının neredeyse 2 kat üzerine çıktığını kaydeden Kocasert, şunları kaydetti: "Geleneksel pazarların dışına çıkmamız lazım söylemiyle birlikte geleneksel pazarların dışına çıkıp haritada yerini bile zor göstereceğimiz ülkelere ihracat yapmaya başladık. Şu anda neredeyse ülkemizin ihracat yaptığı ülke sayısı kadar ihracat yapıyoruz. Denizli ihracatçıları artık sınır tanımıyor. Dünyayı kendimize hedef kıldık, bunun da meyvelerini toplamaya başladık. Maldiv, Surinam, Cibuti ve Belize gibi daha önce hiç ihracat yapmadığımız ülkelere ama 3 bin Dolar ama 33 bin dolarlık ihracat yaptık. Birçok ülkeyle ihracat kapısını aralamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yerimizde oturmuyoruz, çantamızı alıyoruz, ülke ülke geziyoruz. Hangi ülkeye ne kadar ürün satarız da ülkemize ne kadarlık bir katkı sağlarız bunun gayreti ve telaşı içerisindeyiz. Biz ihracatta sınırlara bakmıyoruz, kimin neye ihtiyacı var ona bakıyoruz"Share |


Haber Tarihi : 21.02.2011
<< Geri