Mısırdaki olaylar pamuğun fiyatını arttırdı

Denizli Tekstil - Mısırdaki olaylar pamuğun fiyatını arttırdı

Mısır'daki olaylarla fiyatı artan pamuk, dünya borsalarında önemli hale geldi. Denizli'de tekstil firmalarının ürettiği pamuklu ürünlerin atıkları, bir geri kazandırma ve değerlendirme firması tarafından ekonomiye kazandırılıyor.

DENİZLİ - AA - Denizli'de bir geri dönüşüm firması, tekstil atıklarından elde ettikleri pamuğu ihraç ederek, ülkeye döviz kazandırıyor.
Pakistan'da geçen yıl yaşanan sel felaketinin pamuk üretimini olumsuz etkilemesi, Hindistan'ın üreticisine destek için pamuk ihracatını durdurması, pamuk stoklarının dünyanın en büyük tüketicisi olan Çin'deki talebi karşılamayacağına dair spekülasyonlar ve Mısır'daki olaylarla fiyatı artan pamuk, dünya borsalarında önemli hale geldi. Denizli'de tekstil firmalarının ürettiği pamuklu ürünlerin atıkları, bir geri kazandırma ve değerlendirme firması tarafından ekonomiye kazandırılıyor.
Vatan Kağıtçılık Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi Müdürü Hilmi Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul, Bursa, Denizli gibi illerdeki konfeksiyon fabrikaları ve atölyelerinden temin ettikleri atıkları işleyerek, hem çevrenin kirlenmesini önlediklerini, hem de geri dönüşümle ekonomiye katkıda bulunduklarını söyledi.
Tekstil atıklarından elde ettikleri pamukların bir kısmının open-end ip tesislerinde iplik olarak imal edildiğini, bir kısmının da keçe haline getirildiğini bildiren Eken, şunları söyledi:
"Çöpe atıldığı için çevrenin kirlenmesine neden olan tekstil atıklarını kurduğumuz fabrikada işleyerek, rejenere pamuk haline dönüştürüyoruz. Böylelikle çevrenin kirlenmesinin önlenmesinin yanı sıra, ekonomiye de katkıda bulunuyoruz. İşlenmeyen tekstil atıkları çevreye atılıyor ve kirliliğe neden oluyor. Biz çevreyi kirli görüntüden arındırıyoruz, arındırırken de ekonomiye katkı sağlıyoruz. Elde ettiğimiz pamuğun yüzde 40'ını ihraç ediyoruz. Bu yıl başta İspanya olmak üzere Romanya, Macaristan, Suriye, Lübnan ve Türk cumhuriyetlerine tonlarca pamuk ihraç ettik."

-"ARTAN PAMUK VE İPLİK FİYATLARI, REJENERE PAMUĞA OLAN TALEBİ ARTIRDI"-
Artan pamuk ve iplik fiyatlarının tekstilciler kadar, tekstil atıklarını hammaddeye dönüştüren "Tarlasız Pamuk" üreticisi olarak adlandıran geri dönüşüm tesislerini de sıkıntıya soktuğunu ileri süren Eken, "Son zamanlarda pamuk ve iplik fiyatlarının artmasından dolayı fabrikalarda çıkan tekstil atıkları bir hayli azaldı. Tekstil atıkları azalınca, biz de tam randımanlı çalışamıyoruz. Fabrikaların çoğu istediğimiz oranda, istediğimiz miktarda tekstil atığı veremediği için sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.
Artan pamuk ve iplik fiyatlarının "rejenere pamuk" olarak adlandırılan tekstil atıklarından oluşturulan pamuğa talebi artırdığını belirten Eken, piyasadaki pamuk sıkıntısından dolayı iplik fabrikalarının rejenere pamuğa rağbet gösterdiklerini vurguladı.
Eken, atık kağıt anlamında da ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, "Ambalaj atığı toplama lisansıyla yıl içerisinde tonlarca kağıdı toplayarak ormanları kurtarıyoruz. Bizler geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakabilmek için bu sektörü seçtik. Çevreyi kirlettiği düşünülen birçok atık bizim elimizde yerini güzelliklere bırakıyor" dedi.Share |


Haber Tarihi : 22.02.2011
<< Geri